Nadciśnienie tętnicze (Hypertensio arterialis), to powszechne dziś schorzenie cywilizacyjne, polegające na podwyższeniu:
- ciśnienia tętniczego skurczowego do wartości 140 mm Hg i więcej,
- lub na podwyższeniu ciśnienia tętniczego rozkurczowego do poziomu 90 mm Hg i więcej.
Najczęściej jednak mamy do czynienia z przekroczonymi normami dla tych obu parametrów. Dla prawidłowej diagnozy warto pomiary ciśnienia wykonać w trakcie 2 wizyt lekarskich i sprawdzać je w domu, o różnych porach i w sytuacji względnego spokoju aby wyeliminować efekt stresu wywołanego „białym fartuchem”.
Nadciśnienie może mieć charakter pierwotny (samoistny) albo wtórny (nabyty czy objawowy). Niestety nie wiemy do końca jaka jest przyczyna występowania tego pierwszego. Mówi się o czynnikach genetycznych, przy czym dopiero czynniki środowiskowe uaktywniają te wrodzone predyspozycje.
W zakresie ciśnienia nabytego jesteśmy w stanie wyodrębnić wiele różnych kategorii – dzisiaj wspomnimy o trzech aspektach, a kolejne poruszymy za tydzień.
Nadciśnienie nabyte i jego przyczyny
Nadciśnienie wywołują różne przyczyny, które można podzielić na 3 kategorie. Pierwsza – występuje wskutek szeregu schorzeń takich jak:
- chorób nerek,
- nadczynności tarczycy,
- guza chromochłonnego nadnerczy,
- zespołu Cushinga,
- hiperaldosteronizmu pierwotnego,
- akromegalii, koarktacji (zwężenie światła) aorty.
Jednak to nie jedyne przyczyny je wywołujące, do kolejnej kategorii należy ciąża. Zgodnie ze statystykami, nadciśnienie wskutek ciąży dotyka 5% kobiet. Stad zdefiniowano pojęcie nadciśnienia „ciążowego”, występującego przed 20 tygodniem ciąży i mającego charakter pierwotny lub wtórny. Występuje ono także po 20 tygodniu ciąży, gdzie zazwyczaj to właśnie fakt ciąży je implikuje i często towarzyszą mu białkomocz i obrzęki. A w cięższych postaciach również zaburzenia czynności wątroby i nerek oraz krzepnięcia krwi. Zdarzają się także przypadki nadciśnienia wywoływanego przez tzw. zatrucie ciążowe.
Trzecią kategoria przyczyn występowania nadciśnienia, to stosowanie różnego rodzaju leków jak:
- doustne środki antykoncepcyjne,
- sympatykomimetyki,
- kortykosteroidy,
- erytrohormon wzrostu.
Oczywiście stosowanie używek i substancji niedozwolonych, np. kokainy, amfetaminy, czy nadmierne spożywanie alkoholu oraz nałogowe palenie papierosów także przyczyniają się do powstania tego problemu.
Skutki uboczne nadciśnienia
Nieleczona choroba może doprowadzić do negatywnych konsekwencji. Osoby zmagające się z nadciśnieniem, wskutek braku jego regulacji są narażone w szczególności na powikłania sercowo-naczyniowe:
- choroba niedokrwienna serca,
- zawał serca,
- przedwczesna miażdżyca,
- niewydolność nerek,
- udar mózgu.
Co my możemy dla Ciebie zrobić
W gabinecie wykonamy pomiary punktów akupunkturowych umożliwiających ocenę stanu organizmu w obszarach odpowiedzialnych za nadciśnienie tętnicze. Tutaj możesz sprawdzić jak przebiega i czego się spodziewać w podczas takiego pomiaru.
A w kolejnych wpisach odpowiemy na pytanie w jakim zakresie leczenie nadciśnienia mogą wspomóc zioła i które z nich znajdują zastosowanie przy nadciśnieniu.
Zapraszamy serdecznie!